"Plama" Gdański Archipelag Kultury

Co robimy
w “Plamie”?

Podstawowym elementem pracy klubu jest działalność edukacyjna w dziedzinie kultury oraz promocja młodych artystów.

Od stycznia do maja i od października do grudnia w klubie odbywały się zajęcia stałe adresowane do różnych grup wiekowych. Klub organizuje warsztaty: Ceramika dla dzieci i dorosłych; Rysunek, malarstwo; Tkanina; Zajęcia plastyczne dla dzieci oraz młodzieży.

Od października do końca kwietnia w siedzibie klubu wystawiane są spektakle teatralne dla dzieci oraz dorosłych.

W ramach klubu działają:

Feta – Teatr na Specjalne Okoliczności – teatr powstał na okoliczność 300-lecia miasta Sankt Petersburg. Władze miasta Gdańska chciały z okazji urodzin podarować Wenecji Północy “artystyczny prezent”. W ten sposób narodził się pomysł debiutanckiego spektaklu “Goldwasser od Gdańszczan”. W repertuarze teatru są zarówno spektakle plenerowe (Goldwasser od Gdańszczan, 2002; Robale, 2007; Nić Ariadny, 2009), jak również realizacje salowe (Na dnie, 2004; Kynolog w rozterce, 2005; Czarowna noc, 2005; Szaleństwo we dwoje, 2008). Teatr z powodzeniem prezentował swoje spektakle na festiwalach w Krakowie, Lwowie, Ljubljanie, Liverpoolu, Gdańsku, Grudziądzu, Warszawie, Płocku, Olsztynie. Teatr Feta towarzyszy licznym organizowanym przez miasto imprezom: Gdańska Choinka, Gdańska Wigilia, Święto Miasta, Aeropag Gdański, Parada Tolkienowska, Urodziny Heweliusza, “Kocham Gdańsk” w Warszawie.

Do głównych imprez organizowanych przez klub “Plama” należą:

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA – festiwal organizowany jest od 1997 r. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce podczas roku 1000-lecia Gdańska. Festiwal stanowi przegląd europejskich i światowych teatrów ulicznych. Rokrocznie na festiwal zaprasza się ok. 25 teatrów ulicznych z całej Europy. Festiwal FETA jest znaną i cenioną wśród mieszkańców miasta oraz turystów imprezą kulturalną. Do niedawna impreza odbywała się w scenerii gdańskiej starówki. Od 2009 r. teatry goszczą na terenie Starego Przedmieścia.

Obrazy Ogniem Malowane – organizowana od 1993 r. jednodniowa impreza plenerowa organizowana przed siedzibą klubu “Plama” zlokalizowanego w samym centrum dzielnicy wielkich bloków. Akcja plenerowo-teatralna opierająca się na instalacjach i etiudach teatralnych oraz muzycznych wykorzystujących żywy ogień. Celem imprezy jest humanizacja przestrzeni blokowiska, ukazanie, że dzielnica wielkich bloków stanowi dobre tło dla prezentacji młodej sztuki. Prezentacje wychodzą naprzeciw przeciętnemu mieszkańcowi bloków, oswajają go ze sztuką. Magia ognia działa jako czynnik skupiający i przyciągający ludzi. Impreza darmowa, otwarta na pomysły z zewnątrz.

Obrazy Ogniem Malowane

Muzyka w blokowisku – to cykl koncertów plenerowych organizowanych od 2006 r. Stanowią one kontynuację działań “Plamy” zmierzających do humanizacji przestrzeni blokowiska, do ukazania że w przestrzeni blokowiska również może istnieć sztuka. Gdańskie osiedle Zaspa to przestrzeń specyficzna, zdominowana przez wielokondygnacyjną zabudowę. Zamieszkuje ją ok. 40 tys. ludzi. Celem imprezy jest ożywienie przestrzeni blokowiska poprzez organizacje koncertów oraz umożliwienie mieszkańcom osiedla obcowanie z muzyką pod gołym niebem. Koncerty odbywają się na dachu klubu “Plama”.

"Kobiety" foto Jarek Orłowski

Teatr w Blokowisku to nowe miejsce prezentacji teatralnych, wchodzące w strukturę placówki. Scena zainaugurowała swoją działalność 30 czerwca 2008 r. spektaklem “Szaleństwo we dwoje” na podstawie tekstu Eugene Ionesco. Rezydentem sceny jest autorski Teatr Zielony Wiatrak. Scena od początku swojego istnienia działa repertuarowo. W każdą niedzielę prezentowane są spektakle dla dzieci a w poniedziałki przedstawienia dla dorosłych. Trzon repertuaru dla dorosłych stanowią produkcję Teatru Feta i Teatru Zielony Wiatrak. Jednak pojawiają się tu również spektakle gościnne, zrealizowane przez teatry spoza Trójmiasta.

Miejskie Znaki Kultury – to legalne, ogólnodostępne dla odbiorców artystyczne działanie w przestrzeni publicznej nawiązujące do miejsca, w którym powstało lub do jego funkcji, na stałe z tym miejscem związane. Celem projektu jest demokratyzacja przestrzeni publicznej poprzez stworzenie bliskich mieszkańcom – na wyciągnięcie ręki – artystycznych elementów krajobrazu miasta, które z jednej strony uatrakcyjnią tkankę miasta, z drugiej natomiast pomogą w identyfikacji miejsca, w którym powstają i stają się nowymi punktami orientacyjnymi na kulturalnej mapie miasta. Projekt nagrodzony w 2009 r. nagrodą Komisji Kultury Związku Miast Bałtyckich. Witryna projektu: www.miejskieznakikultury.pl

“Plama” Gdański Archipelag Kultury współorganizuje projekt “Gdańska Szkoła Muralu”. Gdańska Szkoła Muralu to platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska twórców murales. Jej celem jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji – sztuki społeczno-politycznej, reagującej na aktualne wydarzenia oraz wypracowanie jednolitego stylu - “Gdańskiej Szkoły Muralu”. Otwarte, dobrowolne i bezpłatne warsztaty odbywają się dwa razy w miesiącu (soboty) w klubie “Plama”. Warsztaty prowadzą: dr hab. Jacek Zdybel – kierownik Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Rafał Roskowiński jeden z najbardziej rozpoznawalny malarzy murali w Gdańsku. Organizatorem GSM jest Instytut Kultury Miejskiej. Blog GSM: www.gdanskaszkolamuralu.blogspot.com

s115

Oferty LAST MINUTE!

Gryf - kwatera prywatna

Pokój nr 2

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Karina

Pokój Karina 5

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Gryf - kwatera prywatna

Studio 3-osobowe

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Jędruś

Apartament Petra

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Domki "Mała Holandia"

Domek dla 4+2

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Gryf - kwatera prywatna

Pokój nr 4

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Gryf - kwatera prywatna

Pokój nr 1

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Na Skarpie

Skarpa5 pokój z kuchnią

Krynica Morska

6 dni od 24.09 do 30.09.2021

Porównywarka

Mój notes